Üyelik Girişi

Hizbüs Seyfi

 

Hizbüs Seyfiynin Faziletleri ve Okunuşu


Hîzbüs Seyfiy evkatı fazılada okunur. Yani, özel vakitlerde okunur.

1  — (Gece yarısından şafakın atma saati ne ka­dar), bu vakit; mukarribin, sâdıklar, Ebrarın İbâdeti vaktidir.

2  — (Sabah namazından sonra Kuşluk vaktine kadar olan zaman); Salihler vaktidir.

3  — (İkindi namazından yatsı vaktine kadar) bu üç vakitlerde yapılan İbâdetler kabule kariyn olup edilen cüme dualar mütecap olur. Denildi.

Hizbüs seyfiyyi okumadan önce;

I - Allahümme ükeddimü ileyke duası, ve bir Ayetel Kürsi, bir İhlası şerif okuyup, gözlerini mesh edecek, sonra ihlası, şeriyfı okuyup göğsüne mesh edecek ve Euzü bi kelimatit tammatı min şeri mâ Halâk, duâsını üç kere okuyacak ve Tebarekte mineddehrl ileddehri duasını okudukdan sonra Hizbüs seyfı okunur, ve hiç konuşmamalıdır. Eğer bir zaru­ret olursa; bir Salavatı Fatih okuyup tekrar kaldığı yerden devam eder. İşbu Hizbin başından (Lâilahe illâ ente) kelimesine gelinceye kadar olon esmalar okun­dukta, Arşı Rahmana âit yetmiş bin Melek; Ya Rabbi bu Hizbi okuyanın hacetlerini ifâ eyle, duâlarını ka­bul eyle dileklerini geri çevirme; diye secde ederler, ve duâ ederler. Buyruldu.

 

1   — Bir kimse Sabah ve Akşam birer defâ oku­maya devam ederse. Cenabı Hakkın Hâsül havas ki­şilere olan muhabbetine nail olur. (1)

2   — Geçmiş günahları afv edildiği gibi bir sene günahı yazılmaz.

3   — Bu hizbi bir defâ okumak bir senelik hasene iki defa okumak iki senelik hasene sevabı veril­diği gibi okuyana Ramazan sevabı veya Leylei Kadir gecesinin savabı verilir. (1)

Bu hizbi okuyanlar; manevi meratip dereceleri kazandıkları için bâzân İmtihan ve iptilallar gelebilir, bu gibi ahvalin kolaylıkla geçmesi için; bir hizbüs Seyfi okundukta bir defâ da Hizbül Mugniy yi oku­malıdır. (2)

 

 

(1)   Kltabürrimah C 2 sayfa 94, 253

(2)   Cevahirdi meani C 1 sayfa 106, 107

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret114570
Anket
Ticani Tarikatı Hakkında Bilgiye Sahip misiniz ?
Site Haritası
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
34° 36° 19°
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar4.70444.7233
Euro5.48095.5029